Kim jest Irina O.?19 grudnia 2017 r.
Posiedzenie nr V: Prezentacja | Stenogram | Video

Sprawa Iriny O. - tłumaczki, która brała udział w przekładzie na język rosyjski raportu z likwidacji WSI - to temat piątego posiedzenia zespołu.

- Raport na temat Wojskowych Służb Informacyjnych powstał w 2006 roku z inicjatywy Antoniego Macierewicza, ówczesnego wiceministra obrony narodowej i likwidatora WSI. Raport dekonspiruje polski wywiad i kontrwywiad wojskowy. Minister (Macierewicz) ujawnia tajniki pracy wojskowych służb specjalnych, ujawnia nazwiska osób współpracujących z WSI" - przypomniał w trakcie posiedzenia poseł Cezary Tomczyk.

Jak dodał, Antoni Macierewicz zlecił następnie przetłumaczenie raportu Irinie O. - żonie Marka Z., polskiego dyplomaty, obecnie konsula w Moskwie.

W czasach PRL Marek Z. i Macierewicz obracali się w tych samych kręgach opozycji demokratycznej.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego podejrzewała tłumaczkę o związki z rosyjskim wywiadem.

Gościem piątego posiedzenia zespołu był mec. Antoni Kania-Sieniawski - pełnomocnik gen. Pytla i major Magdaleny E., która odeszła niedawno z wojska. Magdalena E. a w przeszłości badała działalność Iriny O.

Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie posiedzenia zapowiedziała, że w środę do premiera Mateusza Morawieckiego ma trafić list, opisujący działalność zespołu śledczego ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa. - Ponownie apelujemy w nim o dymisję szefa MON Antoniego Macierewicza - zapowiedziała przewodnicząca zespołu.

Zachęcamy do obejrzenia posiedzenia - TUTAJ.


Strona główna